ATESTAT de studii de medicina complementara : OZONOTERAPIA IN PRACTICA MEDICALA . Editia I Mai/Iunie 2023 UMF Craiova

Astazi , 12 Mai 2023 , intr-o atmosfera academica , au fost deschise in premiera europeana, la Universitatea de Medicina si Farmacie din Craiova, lucrarile primei editii de Atestat in Oxigen-Ozono terapie din Romania! Grație implicării conducerii UMF Craiova și a medicului Gabriel Mogos, președintele Societății Științifice Române de Oxigen Ozono Terapie, Ministerul Sanatatii a aprobat includerea acestui Atestat in Catalogul naţional de programe de studii complementare . Evenimentul si festivitatea s-au desfasurat in Aula Magna a Universitatii de Medicina si Farmacie din Craiova care ofera tot suportul logistic si de invatamant !

Au fost prezenti Prof Univ dr GHEONEA Cristian – prorector , Prof Univ dr CIUREA Marius – decan , Sef lucrari dr. MOGOS Gabriel in calitate de coordonator national , precum si personalități din lumea medicală mondială a ozonoterapeuților, precum

Prof Univ. Dr. Jose BAEZA NOCI – profesor de anatomie la Facultatea de medicina  a Universitatii din Valencia; Vice-presedinte al World Federation of Ozone Therapy ; Editor sef al Journal of Ozone Therapy

Dr. Vicenzo SIMONETTI  – medic chirurg  – membru al Consiliului Director al Societatii Stiintifice Nationale Italiene de Oxigen Ozono Terapie (S.I.O.O.T.) –  Lector universitar la Cursul de Master in Ozonoterapie de la Universitatea din Pavia .

chimist Renate VIEBAHN-HANSLER – Consultant Stiintific in Ozon Medical (Technology and Pharmacology) ; – membru al Consiliului Director al International Ozone Association (IOA); membru al Consiliului editorial al Jurnalului stiintific al IOA: Ozone:Science & Engineering”.   –  Membru al Consiliului Executiv al “Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy”

Dr. Stefan TIRON  – presedinte de onoare al SSROOT , Vice-presedinte al World Federation of Ozone Therapy

Prof Univ dr Nicolae BODRUG – sef catedra medicina interna Universitatea de Medicina din Chisinau

Principalul scop al acestui atestat este de a oferi o abordare interdisciplinară a bazelor oxigen-ozonoterapiei în practica medicală.

•Având în vedere interesul crescut pentru ozonoterapie, intenţia noastră a fost de a actualiza – din punct de vedere ştiinţific şi clinic – aplicaţiile acesteia în medicina umană.

Sunt inscrisi un numar de 50 de cursanti , din diferite specialitati medicale .

1. Reply
    Dr. Mohsen

Hello, dear friend… I wanted to know if you have any information about the start of the specialized course of ozone therapy in Romania, which was brought to the notice of the members of the World Federation of Ozone Therapy by Dr. Mogos Aziz a few months ago? And when does the course start? Thank you